‘Ağrı’da köylülerin AKP’ye tavrı değişiyor’

150601151854_cagilagrikoyluler_624x351_cagilkasapoglu_nocredit

Seçim kampanyalarını izlemek için gittiğim Ağrı’nın Diyadin ve Doğubeyazıt ilçelerinde birkaç köyü ziyaret etme fırsatım da oldu.

Önce Nisan ayındaki fidan ekim etkinliğinde güvenlik güçleri ve PKK’lılar arasında çatışmanın çıktığı Diyadin’in Yukarıtütek Köyü’ne gittim.

Uzandığı dağın hemen ardında PKK kamplarının bulunduğu 20 haneli bir köy burası. 1992-2000 arası boşaltılmış, daha sonra geri dönüşler başlamış.

Hayvancılıkla uğraşan Fırat Yenigün, “Köyden AKP’ye de oy çıkıyordu ama artık tavır değişiyor” dedi. Bunun sebeplerinden birini de, “çatışmaların provokasyon olarak görülmesi” şeklinde açıkladı.

Fırat Yenigün, Nisan ayında yaşananlarla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Sabah 6’ydı. Biz fidan dikmeye gidecektik. Askerler panzerlerle geldi çevreledi. Tepeleri tutmuşlar, gidemedik. Mahrumiyet bölgesi burası, festival olacaktı.”

150601152135_agri_fidan_624x351_cagilkasapoglu_nocredit

Yukarıtütek Köyü’nden çıkıp tepelere vardığımızda çatışmanın yaşandığı noktayı görebiliyorduk. Fidanlar ekilmiş.

Biraz ilerdeki Boyalan Köyü’nde elinde “kuş ekmeği” (madımak otu) toplayan Nuran Yardımcı’yla konuşuyoruz.

‘Oyumuzu kendimize, HDP’ye vereceğiz’

Nuran’nın 20 yaşındaki kardeşi Nisan ayındaki çatışmadan sonra PKK’ya katılmış. “Zaten hep istiyordu, o olaydan sonra da dağa çıktı” diyor Nuran.

Ailesinden son iki yılda 3 kişi katılmış PKK’ya. Nuran, konu siyasete gelince de, “Biz Kürt olduğumuz için oyumuzu kendimize, HDP’ye vereceğiz” diye konuşuyor.

Köylerden Diyadin’e indiğimizde görüştüğüm esnaf arasında HDP’ye destek çıkanlar kadar sık sık daha önce AKP’ye oy verenlere de rastladım.

İlçe merkezindeki kahvede görüştüğüm esnaf AKP için, “Makarna verdi, kömür verdi, o yüzden buralardan onlara çok oy çıktı” diyor. Salih Bakır ise şimdi oyların kayabileceği görüşünde:

“Kürt halkı çok verdi Erdoğan’a. Ama o şimdi kaçak sarayda ceylan eti yerken, biz bir kilo domatesi zor alıyoruz.”

Patnos ve Eleşkirt’te AKP’ye destek

İlçede AKP’nin seçim lokaline de uğruyoruz. Tesadüf mü değil mi bilemiyorum ama lokal boş.

Lokalin çaycısı, “Kimse benim yanıma gelmiyor ki, tek başıma oturuyorum öyle” diyor. AKP’nin nerelerden destek aldığını sorduğumda ise genelde Patnos ve Eleşkirt ilçelerinin adı geçiyor.

Diyadin’den sonra İran sınırı yönünde Doğubeyazıt’a, Ağrı Dağı’na doğru ilerliyoruz. Ağrı Dağı’nın görkemine bakarken, bir yandan da eteklerinde tarihe kazınan ayaklanmalar geliyor aklıma.

1926 yılında İhsan Nuri Paşa’nın yönettiği isyanlar, 4 yıl sonra ordu tarafından bastırılınca Milliyet gazetesi 19 Eylül 1930’da olaylara ilişkin bir karikatür yayımlamıştı. Karikatürde Ağrı Dağı, tepesine dikilen bir mezar taşıyla resmedilmiş, taşın üstüne de “Muhayyel Kürdistan burada metfundur (Hayali Kürdistan burada gömülüdür)” yazılmıştı.

Doğubeyazıt’ın Demirtepe Köyü’ne (Celal Köy) ilerlerken geçtiğimiz Alaca Köprü (Pira Belek) de o isyanlarda gözetleme kulelerinin bulunduğu noktalardan biriymiş.

150601152639_alaca_kpr__624x351_cagilkasapoglu_nocredit

Ağrı Dağı’nın eteklerinde küçük bir köy olan Demirtepe’ye vardığımızda Ayşe Aylanç ile gelinleri Günel Kara ve komşuları İsmet Tayüllülar ile görüşüyoruz.

“Eskiden Ecevitçiydik biz” diyor İsmet Tayüllülar ve ekliyor:

“İşçinin, emekçinin yanındaydı. 1990’dan sonra da Kürt partilerine verdik.”

Köyde AKP’yi destekleyenler de varmış. İsmet Tayüllülar köyde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sevenlerin çok olduğunu ama halkın genellikle “Kobani düştü düşecek”, “Kürt sorunu yoktur” sözlerinden rahatsızlık duyduğunu söylüyor.

‘Sosyal yaşam yok, ekonomi yok’

Ayşe Aylanç’a da köyde ne gibi sıkıntıları olduğunu sorduğumda, “Sosyal yaşam yok, ekonomi yok, yapacak hiçbir şey yok, ruhsal olarak da sıkıntı yaşıyoruz” yanıtını veriyor.

150601152849_ayseaylanc_624x351_cagilkasapoglu_nocredit

Bölgenin sularında flor oranı yüksekmiş. Ayşe Aylanç ona da tepki gösteriyor:

“Bak çocuklarımızın hepsinin dişleri sapsarı, sudaki flordan oluyor. Eskiden eşeklerle su taşıyorduk, şimdi en azından su var ama merkezden flora bir çare bulsunlar.”

Bu bölgelerde eğilimleri seçim sonucunda belirleyici olacak gibi görünen köylülerin beklentileri, taşranın dertlerine çözüm bulunması.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s