Erzurumlu seçmen AKP ve MHP arasında gidip geliyor

150605090210_erzurumakp_624x351_caglkasapoglu

BBC Türkçe Seçim güncesi sayfası için tıklayın.

Erzurum’da sağ partilerin ve cemaatlerin neden öne çıktığını araştırırken, siyasi havanın da sokağa nasıl yansıdığını seçmenlere sordum.

Şehir merkezinde tercihlerin yine AKP ve MHP arasında gidip geldiği anlaşılıyor.

Emekli Bünyamin Onat daha önce AKP’ye oy vermiş. Şimdi ise Erzurum’un ekonomik olarak geri kalmasından şikayetçi ve bu sefer oyu MHP’ye.

“Doğal gazda indirim yapılsın, yakıt parası çok yüksek. Kaban alamıyoruz, plastik bot alamıyoruz. Burası kış memleketi. Eskiden AKP çıraklık dönemi dedi, sonra kalfalık, sonra ustalık. Ne ustalığı, hizmet göremedik ki?” diyor Bünyamin Onat.

Buse Bulut ise Yakutiye Parkı’nda bir bankta, çocuğuna bozkurt işareti yapmayı öğretiyor. Sarışın, bakımlı genç bir kadın. “Kendisini bildi bileli bir Asena’ymış.”

“Etraf ne der?” endişesiyle fotoğrafının çekilmesini istemiyor. Siyasi görüşü hakkında ise şunları söylüyor:

“AKP hastaneler yaptı memnunuz ama doktor az. Ben ülkücüyüm, hep MHP’ye oy verdim, millet sevgisi söylemleri nedeniyle onları seviyorum.”

Erdoğan çok yakışıklı, dürüst, adaletli’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi için İstasyon Meydanı’nda toplanan kalabalık arasındaki İmam Hatipli genç kadınlar ise oylarını AKP’ye vereceklerini söylüyor. Nedenini sorunca verdikleri yanıtlar, Erdoğan sevgisine işaret ediyor:

“Çok yakışıklı, çok dürüst, adaletli, sözünde duruyor.”

“Başkanlık Sistemini de destekliyoruz.”

İçlerinden Sera Nur ise AKP’nin ve Erdoğan’ın kadın hakları konusunda daha çok çalışması gerektiği görüşünde:

“Kadın cinayetleriyle yeteri kadar ilgilenmiyorlar. Sahip çıkmalılar. Daha çok ilgi gösterirlerse kadın cinayetleri sona erer. Mesela kızları okula gitmeye teşvik etmeliler. Kızların okutulması için çalışmalı. O biraz eksik AKP’de.”

Öğrencilerin bir talebi daha var iktidardan:

“İmam Hatiplerde karma eğitim olsun. Erkekler olunca kızlar daha edepli oluyor.”

AKP’yi destekleyen Ahmet Budak da “yapılan yollar, gerçekleştirilen icraatlar, çözüm süreciyle ölümlerin sona ermesi” nedeniyle yine AKP’ye oy verecek. 17-25 Aralık operasyonlarının da “AKP’nin üzerine atılan bir çamur” olduğu görüşünde.

Mahallebaşı’nda HDP’ye destek

Erzurum’da Kürtlerin yoğun yaşadığı Mahallebaşı semtinde ise HDP’nin muhafazakar adayı Seher Akçınar Bayar’a destek var. Yerel seçimlerde BDP de yüzde 6,2 ile ilin güneyinde dört ilçede belediye başkanlığı kazanmış, oy potansiyelini arttırabileceğinin işaretini vermişti.

Aralarında daha önce AKP’ye oy verenlerin de bulunduğu Mahallebaşı’nda HDP tercihinde öne sürülen ilk gerekçe de “Kürt partisi olması.”

Semtte manav Kemal Koçak HDP’ye oy verecek. Daha önce ailesi AKP’ye oy vermiş. Kemal Koçak’ın şimdiki tercihinin gerekçesi de “HDP’nin özgürlüklere, demokrasiye ve Kürtlere sahip çıkması.”

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s